Stará - nová kúria v Anarcsi

Autor: Zdenka Bencúrová | 17.10.2016 o 17:00 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  362x

Kúria v Maďarsku (z r. 1826) , ktorý často navštevoval významný slovenský maliar Ladislav Mednyánszký (1852 - 1919) . 

Tento článok sa chystám písať už pár rokov, ale čas naňho dozrel až dnes. Totiž celé tie roky sa príbeh vytváral a neuzatváral. Moje zoznámenie s czobélovskou kúriou (z roku 1826) v Anarcsi sa uskutočnilo nečakane, v kaštieli v Strážkach. Do Strážok chodím rada už dlhé roky, nakoľko obdivujem Ladislava Mednyánszkého, ktorý tam žil a jeho neter Margita Czobélová patrí medzi moje obľúbené hrdinky z minulosti. Pri opakovaných návštevách spomínaných Strážok som nikdy nezaznamenala skutočnosť, že Czobélová ako aj Mednyánszky často navštevovali svoju rodinu v Anarcsi. Až v roku 2011 vyšla vo vydavateľstve SNG publikácia k výstave Barónka, kde som si všimla túto maľbu kúrie. Fotografia obrazu pochádza z tejto publikácie.

Czobelova - Anarcs

Bolo to v roku 2012 keď som začala prvý krát pátrať, kde sa Anarcs nachádza a či kúria stále stojí. A stála. Vďaka mapám na googli som identifikovala, že sa nachádza blízko Košíc a prvý objavný výlet sa mohol uskutočniť.

Cesta Anarcs

Na miesto som dorazila v skorú jar a bola som nesmierne očarená najmä parkom so špecifickým biotopom. Okrem konvaliniek, fialiek, stavačov sa tam nachádzalo jazierko s množstvom užoviek a mladých žiab. Celý park žil bujnou zeleňou a ozýval sa mladými vtákmi, bzučal rojom včiel, jednoducho nádhera a romantika. 

Kúria naopak nebola v dobrom stave. Ani v čase jej výstavby nebola najzaujímavejšia, ale to mi nikdy nevadilo. Celá pôsobila ošumele, jednu stenu mala v dezolátnom stave, všimla som si tam aj niekoľko prepadlísk a nebezpečný otvorený vstup do pivnice. 

V parku sa nachádzal aj zvláštny pamätník so zvonom, na ktorom bolo napísané Minka Czobél. V tom čase moja maďarčina bola natoľko zlá, že som ani nepochopila, že ide o ženské meno. Pri kaštieli sa nachádzal kostol a oproti nemu škola. Pred školou sa nachádzala busta krásnej ženy - Minky Czobélovej. Neskôr som zistila, že to bola slávna maďarská poétka, teta Margity Czobélovej. 

Cestovať po Maďarsku bez znalosti jazyka má svoje čaro. Kúria v Anarcsi mi spôsobila ešte mnoho prekvapujúcich šokov. O rok som sa na toto miesto totiž vrátila znova. Tešila som sa ako malé dieťa, že uvidím znovu miesto, kam chodievali moji výtvarní hrdinovia. Po dorazení som však videla zdevastovaný park. Celé rastlinné podlažie, ktoré som tak obdivovala bolo odstránené a miesto neho bola nanesená len čerstvá zemina. Brečtany, ktoré liezli po stromoch boli vysekané a miesto, ktoré mi pripomínalo prales zrazu vyzeralo neútulne ako pri čerstvo založenej záhrade. Kúria však majestátne stála a tak som odišla smutná, ale aspoň pohladená po duši, že som mohla byť znovu súčasťou tohto miesta.

Fotokoláž po rekonštrukcii parku z apríla 2014.

Prišla ďalšia jar a to signalizovalo, že sa chcem vrátiť do Anarcsu. Po prekonaní 115km cesty som sa znovu ocitla pred bránami kaštieľa. Trochu som sa bála, ako bude na tom park, ale dúfala som, že sa rastliny trochu zotavili a budú ma vítať prívetivejšie. S mojou (ne)znalosťou maďarčiny som vedela, že Anarcs získal nejaké eurofondy na rekonštrukciu a revitalizáciu areálu... ale čo som videla ma zarazilo. Kaštieľ bol totiž zbúraný!!! 

Fotokoláž z mája 2015.

V tomto okamihu som si hovorila, ako som mohla tak hlúpo oplakávať (z môjho pohľadu) necitlivú revitalizáciu parku, keď to bolo to najmenej, čo sa mohlo stať. Bola som na jednej strane smutná, na druhej sklamaná a odchádzala som domov s miernou depresiou. Nechápala som, ako mohli túto kúriu zbúrať. Na Slovensku totiž máme pamiatky v oveľa horšom stave a nikto ich nebúra ani neopravuje. Myslela som si, že už do Anarcsu nikdy nepôjdem. Zlomilo mi srdce, ako dopadol. Zároveň som sa cítila aspoň vďačná za to, že som ho mohla spoznať. Keby som ho objavila o pár rokov neskôr, tak už by som ho nevidela...

Toto však nie je koniec príbehu.

Môj príbeh má Happy End, ktorý je na naše slovenské pomery trochu nezvyčajný. Tento rok som si pozerala opäť mapy na googli a objavilo sa tam niečo nezvyčajné. Kúria. Nová kúria. 

Milý čitateľ, predstav si, že na mieste zbúranej kúrie bola postavená úplne nová kúria, ktorá vyzerá úplne rovnako. Pôsobí ako pôvodná stavba po kompletnej rekonštrukcii. Nastal teda dôvod na radosť. 16. októbra 2016 som sadla do auta a aj napriek chladnému daždivému dňu som sa bola na vlastné oči presvedčiť, že je to pravda. A pravda to bola, kúria stojí, park je pekný, všetko je vporiadku. 

 

 

 

 

 

 

Názor na tento typ "rekonštrukcie" pamiatky nechám na vás, ale nechcela by som vyvolať diskusie typu, že si na Slovensku nič nevážime. K obnove czobélovskej kúrie som sa na internete nedozvedela nič. Taktiež tabuľa pred kaštieľom neinformuje o jej realizáciu ani priebehu. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?